KONFERENCJE NAUKOWE MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA HUMANITARNEGO
Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego to wydarzenie cykliczne, w trakcie którego omawiane są najistotniejsze problemy z zakresu prawa konfliktów zbrojnych. Tradycją stało się, iż konferencję współorganizują Katedra Bezpieczeństwa Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Współpraca ta nie tylko sprzyja zacieśnianiu przyjaznych relacji pomiędzy tymi dwoma ośrodkami akademickimi, ale równocześnie stanowi odzwierciedlenie najważniejszego aspektu Konferencji – próby zestawienia zawartej w prawie idei z realiami wojskowymi panującymi w trakcie konfliktu zbrojnego.
Celem konferencji jest przedstawienie i omówienie wybranych zagadnień prawa konfliktów zbrojnych oraz wymiana poglądów między prawnikami
i wojskowymi, praktykami i teoretykami, zajmującymi się problematyką międzynarodowego prawa humanitarnego.
Adresatami konferencji są przedstawiciele świata nauki z ośrodków akademickich w Polsce, członkowie Sił Zbrojnych RP, studenci kierunków bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, studenci i pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UG oraz wszystkie osoby zainteresowane problematyką MPHKZ.
Na przestrzeni 16 lat odbyło się 15 konferencji (z uwagi na czas najostrzejszych ograniczeń pandemicznych nie odbyła się konferencja 2020 r., a w 2021 r. odbyła się ona wyjątkowo w formule zdalnej).
Rok 2008
Data: 12.06.2008 r.
Tytuł: Konferencja Naukowa nt. „Międzynarodowe prawo humanitarne we współczesnych
konfliktów zbrojnych”
Miejsce: Gdynia, Aula Augusta Zygmunta AMW
Organizatorzy: Prezydium Samorządu Studentów AMW, Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Narodowego, Koło Nauk Społecznych „Desideratio”
PUBLIKACJA POKONFERENCYJNA: Międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych. Wyzwania XXI wieku, pod red. D. Bugajskiego, Akademia Marynarki Wojennej, Gdynia 2008
ROK 2009
Data: 15.05.2009 r.
Tytuł: II Konferencja Naukowa nt. „Międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych.
Wyzwania XXI wieku”
Miejsce: Gdynia, Aula Augusta Zygmunta AMW
Organizator: WDiOM AMW (Instytut Bezpieczeństwa Narodowego)
Podczas pierwszego panelu konferencji poruszono zagadnienia związane z użyciem siły w prawie międzynarodowym i zapobieganiem konfliktom zbrojnym, w tym koncepcji odpowiedzialności za ochronę (R2P), prewencyjnemu a wyprzedzającemu użyciu siły, demilitaryzacji i neutralizacji w prawie międzynarodowym oraz procedurom śledczym i skuteczności MPHKZ. W kolejnej części prelekcje podejmowały wybrane problemy współczesnych konfliktów zbrojnych (przypadek Nangar Khel w świetle MPHKZ, broni powodujących nadmierne cierpienia, statusu prawnego prywatnych firm militarnych i ich pracowników oraz statusu dzieci-żołnierzy w MPHKZ. W zamykającym konferencję panelu poświęconym wojnie na morzu przedstawiono referaty dotyczące neutralności w wojnie na morzu, użyciu siły w prawe międzynarodowym, w tym walce z piractwem i rozbójnictwem morskim, własności podwodnego dziedzictwa kultury oraz stref zamkniętych podczas konfliktu zbrojnego na morzu w kontekście wolności morza otwartego. Konferencja została objęta patronatem
Program konferencji – pobierz
Zaproszenie na konferencję – pobierz
ROK 2010
Data: 21.05.2010 r.
Miejsce: AMW Gdynia
Tytuł: III Konferencja Naukowa nt. „Międzynarodowe prawo humanitarne. Konflikt w Gruzji
w 2008 roku”
Miejsce: Gdynia, Aula Augusta Zygmunta AMW
Organizator: WDiOM AMW (Instytut Bezpieczeństwa Narodowego)
Kluczowa część wystąpień konferencyjnych była poświęcona rosyjskiej interwencji w Gruzji w 2008 roku, w tym użycia siły podczas wojny gruzińskiej w 2008 r. w świetle prawa międzynarodowego oraz oceny rosyjskiego uzasadnienia interwencji oraz sporu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ws. Gruzja v. Federacja Rosyjska. W kolejnych referatach przedstawiono środki i metody walki stosowane podczas konfliktu zbrojnego w Gruzji oraz działań rosyjskich sił morskich podczas interwencji. W ostatnim panelu zaprezentowano problem CNN effect, interwencji humanitarnej oraz nowej dyskusji w społeczności międzynarodowej na temat jeńców wojennych.
Program konferencji – pobierz
STRESZCZENIA – pobierz
Zaproszenie na konferencję – pobierz
ROK 2011
Data 23.05.2011 r.
Tytuł: IV Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Zasady podjęcia
działań przy użyciu siły”
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Miejsce: WPiA UG Gdańsk
Pierwszy panel konferencji dotyczył użycia siły w prawie międzynarodowym. Panel otworzyło wystąpienie prof. dr. hab. Janusza Symonidesa nt. użycia siły w świetle rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 z 2011 r. w sprawie Libii. Kolejne referaty poruszały zagadnienia prawa państwa do samoobrony, koncepcji J. Rawlsa, klauzuli Martensa oraz zasady konieczności wojskowej i humanitaryzmu i koncepcji bezpośredniego udziały osób cywilnych w działaniach zbrojnych, praw człowieka wobec użycia siły w stosunkach międzynarodowych, implementacji koncepcji odpowiedzialności za ochronę, prawa łupu we współczesnych konfliktach zbrojnych oraz konieczności wojskowej. W drugim panelu zatytułowanym „Prawo i praktyka” referaty poruszały kwestie podstaw prawnych Zasad użycia siły, nowelizacji krajowych regulacji prawnych w odnośnym zakresie i roli Rules of Engagements obowiązujących podczas misji pokojowej w Libanie. W ostatniej części konferencji prelegenci odniesiono się do zasad podjęcia działań przy użyciu siły w działaniach morskich (prof. dr hab. Andrzej Makowski i kmdr por. dr Dariusz Bugajski), zasad opracowania RoE (kmdr dr hab. Tomasz Szubrycht, prof. AMW), zasad użycia siły wobec cywilnych statków powietrznych i dopuszczalności zestrzelenia samolotu pasażerskiego uprowadzonego przez terrorystów.
Sprawozdanie – pobierz
Zaproszenie na konferencję – pobierz
ROK 2012
Data: 18.05.2012 r.
Tytuł: V Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Selektywna eliminacja i rozkaz wojskowy”
Miejsce: AMW Gdynia
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Pierwszy panel konferencji poświęcony był zagadnieniom związanym z rozkazem wojskowym, w tym konieczności wnikliwej analizy stanów faktycznych, działaniom na rozkaz jako okoliczności łagodzącej odpowiedzialność w świetle międzynarodowego prawa karnego, rozkazowi w praktyce wojskowego wymiaru sprawiedliwości, odpowiedzialności państwa za działania jego żołnierzy w ramach wielonarodowych sił zbrojnych, odpowiedzialności za wydanie rozkazu popełnienia zbrodni międzynarodowej oraz rozkazowi wojskowemu jako metodzie eliminacji przeciwników politycznych. Drugi panel obejmował wystąpienia dotyczące selektywnej eliminacji (targeted killings), w tym jej dopuszczalności w świetle norm MPHKZ i prawa międzynarodowego praw człowieka, oceny prawnej akcji wyeliminowania Osamy bin Ladena, praktyce izraelskiej, analizie amerykańskich działań na pograniczu afgańsko-pakistańskim w latach 2008-2012, bezzałogowym aparatom latającym na polu walki oraz polityce selektywnej eliminacji w walce z terroryzmem międzynarodowym,
Program konferencji – pobierz
Streszczenia – pobierz
Sprawozdanie – pobierz
Zaproszenie na konferencję – pobierz
ROK 2013
Data: 24.05.2013 r.
Tytuł: VI Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Ludobójstwo jako zbrodnia międzynarodowa”
Miejsce: WPiA UG
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Z okazji 70. rocznicy jednej z najtragiczniejszych chwil w historii narodu polskiego – masowej zbrodni dokonanej na ludności polskiej byłego województwa wołyńskiego, która w zbiorowej pamięci zachowała się jako „rzeź wołyńska” szósta edycja konferencji naukowej MPH skoncentrowała rozważania wokół zagadnienia ludobójstwa. Podczas konferencji poruszono zagadnienia ludobójstwa na tle czystek etnicznych, normatywne podstawy procesu norymberskiego, kwalifikacji aktu terrorystycznego w kategoriach zbrodni ludobójstwa, zbrodni ludobójstwa z perspektywy filozofii polityki, obozu jako instrumentu polityki ludobójstwa, ludobójstwa dla zysku na przykładzie działań nazistowskich Niemiec, zbrodni ludobójstwa na przykładzie eksterminacji ludności polskiej Wołynia i wschodnich obszarów II Rzeczypospolitej, studium bezsilności sił pokojowych ONZ w przypadku Srebrenicy i Rwandy, zbrodni ludobójstwa w warunkach wojennych, odpowiedzialności za ochronę jako odpowiedzi społeczności międzynarodowej na zbrodnię ludobójstwa, ludobójstwa jako przesłanki unilateralnej zbrojnej interwencji humanitarnej oraz ludobójstwa Hazarów, jak i innym wyzwaniom MPHKZ, jak zakaz stosowania amunicji ze zubożonego uranu.
Honorowy patronat nad Konferencją objęli: Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej płk Jerzy Gutowski oraz gen. bryg. Mirosław Hermaszewski oraz Polski Czerwony Krzyż. Patronem medialnym była „Polska Zbrojna”.
program konferencji – pobierz
ROK 2014
Data: 6.06.2014 r.
Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Tytuł: VII Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Nowe technologie na współczesnym polu walki”
Organizatorzy:
- Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW
- Wydział Prawa i Administracji UG
- Szkoła Główna Straży Pożarniczej w Warszawie
- Central and Eastern European Initiative for International Criminal Law and Human Rights
Celem konferencji była prezentacja i dyskusja na temat wyników badań naukowych dotyczących współczesnych konfliktów zbrojnych (ze szczególnym uwzględnieniem problematyki robotyzacji i komercjalizacji współczesnego pola walki oraz ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego) w świetle wymagań międzynarodowego prawa humanitarnego oraz wymiana poglądów między prawnikami i wojskowymi, praktykami i teoretykami, zajmującymi się problematyką MPHKZ.
Zakres tematyczny konferencji obejmował:
I. NOWE TECHNOLOGIE NA WSPÓŁCZESNYM POLU WALKI, w tym ocena legalności nowoczesnych środków bojowych, użycia bezzałogowych aparatów latających i zautomatyzowanych systemów uzbrojenia zarówno z punktu widzenia międzynarodowego prawa humanitarnego, jak i standardów praw człowieka oraz zjawisko komercjalizacji współczesnych działań zbrojnych, kwestia odpowiedzialności karnej. Prelekcje konferencje podejmowały temat autonomicznych systemów uzbrojenia w świetle norm prawa międzynarodowego, w tym norm MPHKZ i międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka, broni nieśmiercionośnej, dopuszczalności wykorzystania militarnych środków satelitarnych, stanowiska społeczności międzynarodowej wobec systemów bezzałogowych, nowych technologii w wojnie powietrznej i w wojnie na morzu, bezzałogowym statkom latającym, trudności z przypisaniem odpowiedzialności za ataki na nielegalne cele przy pomocy statków bezzałogowych, specyficznych problemów fact-finding w przypadku naruszeń norm MPHKZ w związku z użyciem dronów, wojnie w cyberprzestrzeni oraz tendencjom rozwoju współczesnych środków walki w celu minimalizacji strat ubocznych podczas działań zbrojnych.
II. OCHRONY LUDNOŚCI CYWILNEJ I DÓBR KULTURY, w tym analiza regulacji prawnych Konwencji haskiej z 1954 roku i Protokołu dodatkowego z 1999 roku, doświadczenia w zakresie ochrony dóbr kultury w czasie działań zbrojnych, działalność PRT i HTT jako czynników wpływających na naruszenie zasady rozróżniania na współczesnym polu walki, gwałtu jako środku walki w świetle MPHKZ oraz użycia broni palnej na kijowskim Majdanie w świetle standardów prawa międzynarodowego publicznego, w szczególności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Program konferencji – pobierz
Folder konferencji – pobierz
Zaproszenie na konferencję – pobierz
Konferencja została objęta patronatem honorowym Polskiego Czerwonego Krzyża i patronatem medialnym „Polski Zbrojnej”.
Gościem specjalnym był dr William Boothby – Former Deputy Director of Legal Services of the Royal Air Force, który wygłosił prelekcję nt. New Challenges in Air and Space Warfare. Po konferencji odbyło się spotkanie dr. Williama Boothby z uczestnikami konferencji oraz przedstawicielami społeczności akademickiej w Sali Senatu AMW.
PUBLIKACJA POKONFERENCYJNA: Automatyzacja i robotyzacja współczesnego pola walki wyzwaniem dla prawa międzynarodowego, pod red. M. Szuniewicz, Wydawnictwo AMW, Gdynia 2015.
ROK 2015
Data: 29.05.2015 r.
Tytuł: VIII Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Implementacja międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych”
Miejsce: Gdańsk (WPiA UG)
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Zakres tematyczny konferencji obejmował zagadnienia implementacji MPH w konfliktach międzynarodowych i umiędzynarodowionych, jak i w konfliktach niemiędzynarodowych oraz sytuacjach używania przemocy na rozległą skalę. Tematy wystąpień konferencyjnych dotyczyły legitymacji uniwersalnej jurysdykcji jako narzędzia implementacji MPHKZ, miejsca MPHKZ we współczesnych doktrynach przeciwpowstańczych, Responsibility to protect w kontekście implementacji zobowiązania państw w zakresie przestrzegania MHPKZ, udziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w rozwoju MPHKZ, nowych mechanizmów kontroli przestrzegania i implementacji MPHKZ, przeglądu nowych broni, minimalnych standardów MPHKZ w wojnie powietrznej, skuteczności pomocy humanitarnej na przykładzie konfliktu w Iraku i Syrii. Ostatni panel konferencji poświęcony był „nowym wojnom”, w tym adekwatności rozwiązań przyjętych w MPHKZwobec „nowych wojen”, przeciwdziałaniu oraz walce z terroryzmem lotniczym, stosowania MPHKZ w wojnach hybrydowych oraz w konfliktach z cyberprzestrzeni.
Program konferencji – pobierz
Zaproszenie – pobierz
Teksty pokonferencyjne opublikowane w czasopiśmie naukowym „Międzynarodowe Prawo Humanitarne” vol. VI (2015) pt. „Implementacja prawa humanitarnego”
ROK 2016
Data: 3.06.2016 r.
Miejsce: AMW w Gdyni
Tytuł: IX Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy”
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Zakres tematyczny konferencji obejmował zagadnienia związane z kwalifikacją prawną konfliktu zbrojnego w świetle norm prawa międzynarodowego, oceną legalności działań zbrojnych na Ukrainie w świetle MPHKZ oraz wyzwaniami dla prawa międzynarodowego i społeczności międzynarodowej. Wystąpienia prelegentów dotyczyły zdobycia nowego terminalu lotniska w Doniecku przez siły rosyjskie, odpowiedzialności z tytułu zestrzelenia samolotu MH17 nad Ukrainą, inicjowanych konfliktem w Ukrainie zmian zasad użycia Sił Zbrojnych RP z perspektywy MPHKZ, kwalifikacji prawnej konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, statusu „małych zielonych ludzików” w konflikcie zbrojnym w Ukrainie, statusu prawnego uczestników konfliktu zbrojnego w Ukrainie, koncepcji działań hybrydowych, implikacji konfliktu ukraińskiego dla Polski, użycia sił powietrznych oraz nieprecyzyjnych środków artyleryjskich podczas konfliktu w Ukrainie w świetle MPHKZ, wojny w Ukrainie jako przykładu naruszenia normy ius cogens i początku nowych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego, dziennikarzy wojennych we współczesnych konfliktach zbrojnych na przykładzie Ukrainy, przestrzegania praw człowieka w czasie konfliktu zbrojnego oraz odpowiedzialności za naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Konferencja została objęta patronatem honorowym Polskiego Czerwonego Krzyża i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz patronatem medialnym Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Defence24.
Program konferencji – pobierz
Folder konferencji – pobierz
ROK 2017
Data: 2.06.2017
Tytuł: X Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Prawo humanitarne wobec wyzwań XXI wieku”
Miejsce: WPiA UG
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Pierwsze dwie dekady XXI wieku zapisały nowe karty na geopolitycznej mapie historii konfliktów zbrojnych. Towarzyszące im globalne kryzysy humanitarne stały się wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej, rodząc pytanie o rolę instrumentów prawnych wobec działań podmiotów naruszających standardy prawa humanitarnego. Mając na uwadze znaczenie próby, której poddawane zostają współcześnie regulacje międzynarodowe, Jubileuszowa X Konferencja Naukowa MPH posłużyła jako platforma do podjęcia debaty, której kierunek wyznaczają kluczowe dla społeczności międzynarodowej zagadnienia konfliktu zbrojnego, terroryzmu oraz zjawiska uchodźstwa.
W konferencji wzięło udział 36 prelegentów reprezentujących 14 ośrodków, którzy zaprezentowali swoje wystąpienia w ramach czterech paneli tematycznych: Międzynarodowe prawo humanitarne – pomiędzy teorią a praktyką, Prawnokarne aspekty konfliktów zbrojnych, Prawo humanitarne a prawa człowieka, Międzynarodowe standardy prawne wobec zjawiska uchodźctwa oraz Panelu dla Młodych Naukowców.
Program konferencji – pobierz
Panel młodych naukowców – pobierz
ROK 2018
Data: 8.06.2018 r.
Miejsce: AMW w Gdyni
Tytuł: XI Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Agresja – prawo międzynarodowe i praktyka stosunków międzynarodowych”
Organizatorzy:
- Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW
- Wydział Prawa i Administracji UG
- Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa
Pierwszy panel konferencji poświęcony był zagadnieniom związanym z tytułową agresją, w tym ius ad bellum jako atrybut suwerennego państwa, jednostronne incydenty zbrojne a stan międzynarodowego konfliktu zbrojnego, prawnomiędzynarodowe aspekty operacji cybernetycznych w kontekście zasady nieinterwencji, status prawny tureckich działań militarnych na terenie Syrii, kryminalizacji zbrodni agresji w prawie krajowym. W drugim panelu o współczesnych operacjach wojskowych na morzu prelegenci podnosili tematy prawa wojny na morzu w realiach niemiędzynarodowego konfliktu zbrojnego, użycie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych przez podmioty niepaństwowe, operacji zwalczania przestępczości zorganizowanej na morzu z perspektywy NATO oraz incydentu z udziałem USS Donald Cook z 12.04.2016 r. W zamykającej konferencję części poruszono zagadnienia innych wyzwań dla MPHKZ, jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych czy niszczenia dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów zbrojnych w orzecznictwie trybunałów międzynarodowych.
Program konferencji – pobierz
Streszczenia wystąpień – pobierz
Zaproszenie – pobierz
Link do Fotogaleria: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/de/ue/item/2078-xi-konferencja-miedzynarodowego-prawa-humanitarnego-8-06
ROK 2019
Data: 7.06.2019
Tytuł: XII Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „70. rocznica Konwencji Genewskich”.
Miejsce: WPiA UG
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
XII edycja konferencji MPH poświęcona została zagadnieniom współczesnych zagrożeń, szans i wyzwań dla MPHKZ z okazji 70-lecia podstawowych traktatów prawa humanitarnego, tj. czterech konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny z 1949 roku. Prelegenci pierwszego panelu podjęli problem implementacji MPHKZ, w tym mechanizmów wdrażania i kontroli przestrzegania MPHKZ, międzynarodowych komisji przestrzegania MPHKZ oraz układów specjalnych zawieranych na podstawie artykułu 3 wspólnego dla konwencji genewskich z 1949 roku. W drugim panelu zaprezentowano zagadnienie ochrony danych osobowych ludności cywilnej w normach MPHKZ, bezpieczeństwa mediów we współczesnych konfliktach z perspektywy europejskiej, ochrony mniejszości narodowych w wybranych porozumieniach pokojowych, obrony cywilnej i jej funkcjonowania w polskich realiach oraz szczególnej ochronie dzieci-żołnierzy. Przedmiotem kolejnych wystąpień był terrorystyczny modus operandi w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego, upodmiotowienie zbrojnego ruchu oporu w traktatach MPHKZ, konwencje genewskie jako narzędzie prowadzenia lawfare, postęp prac grupy ekspertów rządowych w przedmiocie autonomicznych urządzeń bojowych, dopuszczalność stosowania bezzałogowych statków powietrznych, obowiązki państwa wynikające z art. 36 I Protokołu dodatkowego do konwencji genewskich oraz przykłady naruszeń konwencji genewskich we współczesnych konfliktach zbrojnych.
Program konferencji – pobierz
ROK 2021
Data: 28.05.2021
Tytuł: XIII Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Współczesne wyzwania dla międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych”.
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Miejsce: platforma MS Teams (konferencja przeprowadzona zdalnie)
Celem konferencji była prezentacja i dyskusja na temat wyników badań naukowych poświęconych MPHKZ oraz wyzwań, jakie stawiają przed nim współczesne konflikty zbrojne oraz przedstawienie szans, zagrożeń i wyzwań w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego we współczesnych działaniach zbrojnych. Prelekcje podejmowały zagadnienia związane ze współczesnymi działaniami zbrojnymi, w tym status prawny korespondentów wojennych, środki walki zastosowane podczas konfliktu w Górskim Karabachu w 2020 r., współczesne regulacje dotyczące oblężeń, RoE w sojuszniczych operacjach wojskowych, znakowanie, fortele i wiarołomstwo w wojnie cybernetycznej oraz nowe zjawiska, jak transhumanizm czy ekobójstwo w MPHKZ. Drugi panel został poświęcony ochronie dziedzictwa kultury w konfliktach zbrojnych, w tym szansom, zagrożeniom i wyzwaniom w zakresie ochrony dziedzictwa kultury w działaniach zbrojnych, budowaniu globalnego zaangażowania na rzecz dziedzictwa kulturowego, odpowiedzialności niepaństwowych grup zbrojnych i indywidualnej odpowiedzialności karnej za naruszenie zasad ochrony dziedzictwa kulturowego w czasie niemiędzynarodowych konfliktów zbrojnych, ochronie dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego o Górski Karabach, wybranym aspektom ewakuacji osób i zbiorów w sytuacji kryzysowej oraz w czasie konfliktu zbrojnego oraz wielosektorowym wyzwaniom w zakresie ochrony dziedzictwa kultury w sytuacji konfliktu zbrojnego.
Program konferencji – pobierz
Zaproszenie – pobierz
ROK 2022
Data: 9.06.2022
Miejsce: WPiA UG
Tytuł: XIV Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Ochrona osób i obiektów we współczesnych konfliktach zbrojnych”
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
Podczas konferencji poruszono wiele kluczowych zagadnień związanych z ochroną osób i obiektów we współczesnych konfliktach zbrojnych, w tym współczesne wyzwania w zakresie pomocy humanitarnej na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych, wojskowa operacja specjalna na terytorium Ukrainy, karanie zbrodni wojennych, profesjonalizacja szkolenia sił zbrojnych i służb odpowiedzialnych za ochronę dóbr kultury w sytuacji konfliktu zbrojnego, wizy humanitarne, decyzja wykonawcza Rady (UE) 2022/382 w sprawie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy a prawo polskie, rola prawnika operacyjnego w procesie targetingu w konfliktach zbrojnych, mechanizmy monitorowania i egzekwowania prawa międzynarodowego zapewniającego ochronę dzieci przed uczestnictwem w działaniach zbrojnych, instrumenty ochrony dóbr kultury w czasie konfliktów zbrojnych i ich skuteczność, badanie zbrodni międzynarodowych popełnionych w czasie wojny w Ukrainie, prawo humanitarne a wojna hybrydowa oraz legalność amunicji krążącej.
Program konferencji – pobierz
Zaproszenie – pobierz
Teksty pokonferencyjne opublikowane w czasopiśmie naukowym „Międzynarodowe Prawo Humanitarne” vol. XIII (2022) pt. „Minerwa na wojnie”.
ROK 2023
Data: 30.05.2023
Tytuł: Jubileuszowa XV Konferencja Naukowa Międzynarodowego prawa humanitarnego pt. „Nowe technologie na współczesnym polu walki”
Miejsce: Audytorium Biblioteki Głównej AMW w Gdyni
Organizatorzy: WDiOM AMW i WPiA UG
ROK 2024
Data: 24.05.2024
Tytuł: XVI Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego pt. „75. Rocznica Konwencji Genewskich”
Miejsce: Gdańsk – WPiA UG
Organizatorzy: Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
24 maja w Gdańsku odbyła się XVI Konferencja Międzynarodowego Prawa Humanitarnego pt. „75. Rocznica Konwencji Genewskich”, organizowana wspólnie przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja służy wymianie poglądów oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu prawa międzynarodowego konfliktów zbrojnych. Uczestniczą w niej naukowcy z uczelni wojskowych i uczelni cywilnych. Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu gospodarza dokonali: prof. dr hab. Piotr Stepnowski – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG dr hab. Marcin Michał Wiszowaty – Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. UG dr hab. Adam Wiśniewski – kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Gdańskiego. W imieniu Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej zgromadzonych gości powitał pomysłodawca corocznych konferencji MPH – kmdr prof. AMW dr hab. Dariusz R. Bugajski. W części otwierającej głos zabrali również pan Matthias Dettling – Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Szwajcarii w Polsce oraz pani Denise Duran – Szef Misji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Polsce, którzy ogłosili na forum konferencji konkurs MKCK na esej poświęcony dezinformacji i mowie nienawiści w czasie konfliktu zbrojnego.
Pierwszy panel przeprowadzony w języku angielskim zdominowała tematyka walk w strefie Gazy (wystąpienia dr Elżbiety Mikos-Skuzy z Uniwersytetu Warszawskiego i dr. hab. Marcina Marcinko z Uniwersytetu Jagiellońskiego). W kolejnych prelekcjach poruszono zagadnienia adekwatności norm MPH do dynamiki współczesnego pola walki, wojny w Ukrainie, praw osób pozbawionych wolności w czasie konfliktu zbrojnego, ochrony środowiska naturalnego w MPH, współczesnej okupacji, działalności Polskiego Czerwonego Krzyża oraz obecności ograniczeń ustanowionych w prawie humanitarnym w grach komputerowych [zob. Program konferencji].
Patronat nad konferencją objęli Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Ambasador Szwajcarii.
Zaproszenie – pobierz
Formularz zgłoszeniowy – pobierz
ROK 2025
XVII Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego
pt. „WYZWANIA WSPÓŁCZESNYCH KONFLIKTÓW ZBROJNYCH”
Termin: 30 maja 2025 r.
Miejsce: Audytorium Biblioteki Głównej AMW
CEL I PRZEDMIOT PRZESIĘWZIĘCIA
Tegoroczna edycja konferencji zostanie poświęcona zagadnieniom związanym z wyzwaniami, jakie stawia prawu międzynarodowemu współczesny teatr działań, wymagając w XXI wieku reinterpretacji tradycyjnych norm prawa wojennego.
Konferencja adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli środowiska prawniczego, akademickiego, członków Sił Zbrojnych RP, studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem i obronnością oraz wszystkich osób zainteresowanych prawem konfliktów zbrojnych..
Poruszone zostaną m. in. zagadnienia:
- prowadzenia działań zbrojnych w terenie zurbanizowanym,
- nowych technologii, w tym zjawiska automatyzacji i robotyzacji współczesnego pola walki,
- wielodomenowości współczesnego teatru działań,
- tzw. „nowych wojen” (w tym konfliktów hybrydowych i cybernetycznych),
- roli mediów – CNN effect,
- wzrostu znaczenia sektora cywilnego oraz postępującego zjawiska komercjalizacji konfliktów zbrojnych.
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Zgłoszenia uczestnictwa należy dokonać, w terminie podanym poniżej, za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego:
Formularz zgłoszenia uczestnictwa z referatem: https://forms.gle/DrpeH8DmywDrMdP39
Formularz zgłoszenia uczestnictwa biernego (słuchacz): https://forms.gle/pq5QwzydFdb9qR9Y6
Warunkiem uczestnictwa jest uiszczenie opłaty konferencyjnej w wysokości 200 zł. Opłaty konferencyjne należy uiścić do 15 maja br.
Opłat proszę dokonywać na następujące konto:
Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa
ul. Witomińska 8/50, 81-311 Gdynia
nr konta: 62 1870 1045 2078 1069 1543 0001 (Nest Bank SA)
z dopiskiem: „XVII MPH – nazwisko i imię uczestnika oraz dane podmiotu wpłacającego (do wystawienia faktury VAT)”
Proszę mieć na uwadze, że Stowarzyszenie SSAB po otrzymaniu wpłat na konto wystawi faktury VAT zaliczka 100%. Wpłata obejmuje 100% należności, zatem wystawiona faktura będzie dokumentem ostatecznym.
Osoby, które potrzebują wystawienia faktury proszone są o zgłoszenie tego wraz z podaniem kompletu danych niezbędnych do wystawienia faktury do Organizatorów na mail: m.szuniewicz@amw.gdynia.pl
ZAPROSZENIE DO PUBLIKACJI TEKSTÓW
Teksty pokonferencyjne, po uzyskaniu pozytywnej oceny recenzentów, ukażą się w roczniku „Międzynarodowe Prawo Humanitarne” (ISSN 2081-5182 – czasopismo 40-punktowe na liście MNiSW). Szczegóły dotyczące wymogów edytorskich oraz procedury składania tekstów dostępne na portalu akademickim https://mph.amw.gdynia.pl/czasopismo_mph/
TERMINY:
- zgłoszenie udziału w konferencji XV MPH:
– uczestnictwo z referatem konferencyjnym do 10 marca 2025 r.
– uczestnictwo bierne do 25 kwietnia 2025 r. - potwierdzenie przez Organizatorów przyjęcia tematu referatu do 25 marca 2025 r.
- przesłanie II komunikatu konferencyjnego przez Organizatorów do 10 kwietnia 2025 r.
- uiszczenie opłaty konferencyjnej do 15 maja 2025 r.
- przesłanie ostatecznego programu konferencji do 15 maja 2025 r.
- nadesłanie tekstu pokonferencyjnego do 5 listopada 2025 r.
KONTAKT
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji
dr hab. Marta Szuniewicz-Stępień, prof. AMW
e-mail: m.szuniewicz@amw.gdynia.pl lub martaszuniewicz@wp.pl
tel. kom. 694 800 849
Zaproszenie na konferencję – pobierz